Keresés ebben a blogban

2014. július 29., kedd

Újabb kötözés



Ma újra nekiveselkedtem a paradicsomtábláimnak. Sikerült olyan terebélyesre és magasra hagyni, hogy kénytelen voltam újrakötözni egy-két bokrot. Mivel a múlt heti szél megtépte őket, ezért a letörött ágakat levágtam, a rajta lévő paradicsomokat pedig beraktam a savanyúságba.





Van egy két betegebb termés is, amit valószínűleg a rigók, vagy valamilyen nagyobb kártevők támadtak meg. A ritkításra azért is sor került, mert így a növények csak a termésre koncentrálnak, s nem a lombozat növelésére. Elnézve egyébként a terméseket bőséges évre számítunk.






A kisebb fűszerkertem is jól halad, hiszen a bazsalikom és az oregánó is megerősödött, viszont a majoránnát egy jól irányzott kapavágással sikeresen hazavágtam. 







Hál' Istennek az uborka is szépen hozza a terméseket, igaz a sok eső miatt felütötte a fejét a lisztharmat. Erre a problémára ki kell találni valamilyen megoldást. 

2014. július 26., szombat

Komposzt

A komposzthoz egyenlőre nem nyúltam hozzá. Az "illata" alapján minden rendben van. Mivel az elmúlt napokban nagyon meleg volt, ezért kénytelenek voltunk locsolni egy kicsit. Így fenn tudjuk tartani a rothadási folyamatokat, nem kell attól tartani, hogy leáll, nem lesz szép termőföld tavaszra. Valószínűleg augusztus elején megbontom és a felső réteget alulra fogom helyezni, hogy ott is beinduljon a növényi hulladék elbomlása. 

2014. július 25., péntek

Terasz híradó


Régen írtam a teraszról, de bevallom őszintén, hogy nem sok változás történt. A bazsalikom és majoránna palántáimat sikeresen kiültettem. Sajnos a majoránna nagyon megritkult, de az utóvetés és az a néhány palánta, amit cserépbe ültettem szépen fejlődik.Az első képen az utóvetést lehet látni, egy kis meglepetéssel! Legalábbis én meglepődtem, amikor megtaláltam a cserépben. :)







A rukkolát kidobtam, helyére petrezselymet vetettem, ami már szépen sorol.











A bazsalikom és oregánó is szépen nő, holnap tápoldatozom, mert nagyon szeretik ilyenkor. 









A citromfű sajnos nem tért magához, a régi levelek még mindig kicsit betegek. A menta viszont nagyon szép, illata intenzív. 


Lehet fűszerkertet üzemeltetni a teraszon! 










A végére egy kis cukiságot hagytam! Ebből nem lesz gombapaprikás! :( Valaki meg tudja mondani, hogy ez milyen gomba? 


2014. július 24., csütörtök

Cukkinilekvár



A múlt héten beérett körülbelül 3 kg cukkinink. Ennyit  biztosan nem fogyasztunk el frissen, főleg hogy rögtön másnap el is utaztunk. Mit lehetett tenni, gyorsan főztem belőle lekvárt. Akadt otthon még cukor a baracklekvár főzésből, és néhány friss citrom.








Hozzávalók:

3 kg cukkini (1,7 kg lett belőle a magok és a héj nélkül)
2 db nagyobb citrom
45 dkg cukor a megtisztított alapanyag minden kilogrammja után

Elkészítése:

A cukkiniket megmossuk, meghámozzuk és a magokat eltávolítjuk. Robotgépben legyaluljuk, majd beletesszük egy vastag aljú fényes lábasba.

Hozzákeverjük a két citromnak a levét és a cukrot, majd elkezdjük főzni.

Addig főzzük míg lekvársűrűségű lesz, majd előkészített üvegekbe töltjük, lezárjuk és bedunsztoljuk.

2014. július 23., szerda

Tárkony szárítás


Bevallom őszintén, hogy imádom a tárkonyos leveseket, dolgokat. Ennek az "apró" (kb. 50-60 centiméterre is megnő) növénynek olyan intenzív, jellegzetesen karakteres illata van, hogy egy tál forró levest nagyon emlékezetessé tud tenni. A legnagyobb előnye, hogy a teraszon is képes megnőni, igaz rendszeres (napi) locsolást igényel. A tartósítását pedig meg lehet oldani egy zárt, sötét helyiségben. Pár nap múlva pedig lehet felvágni, vagy ledarálni. Ennek köszönhetően egész évben használhatjuk fűszerünket a konyhában. 



Íme a fűszernövény tartósított állapotban!


2014. július 22., kedd

Baracklekvár


Körülbelül másfél hete olyan nagy vihar volt errefelé, hogy a kertben kettétört egy sárgabarackfát. Hogy mentsük a menthetőt nagymamám a kevésbé érett barackokból befőttet készített, mi pedig nekiláttunk a baracklekvár befőzésének. Persze megvehetnénk ezt is a piacon, vagy a boltban, de az az igazság, hogy a legtöbb bolti baracklekvárt nem nevezném annak az "igazi" baracklekvárnak, a piacon, vagy kézműves vásárokban találhatókkal is vannak gondjaim. Nem csak a kinézettel, hanem például az elkészítés módjával is. Lássuk, hogy mi hogyan is készítettük el azt a sárgabaracklekvárt, amit szeretünk!

Hozzávalók:

5 kg érett sárgabarack
2 kg cukor (ez a mennyiség változhat attól függően, hogy milyen édes a barack, vagy hogy milyen az ízlésünk)

Elkészítése:

A barackokat megmossuk, eközben egy nagy lábasban felteszünk vizet forrni, és készítünk mellé hideg vizet egy nagyobb tálban. 

A barackokat fél percre a forró vízbe tesszük, majd egy szedőkanál segítségével a hideg vízbe tesszük. Hagyjuk teljesen kihűlni a gyümölcsöket, majd lecsöpögtetjük.

Ezután lehúzzuk a barackok haját. Ha nincs kedvünk, vagy időnk a fenti műveletet elvégezni a fenti lépéseket el is hagyhatjuk, de szerintem érdemes ez a kis macera, mert sokkal finomabb lekvárt kapunk így. Először is azért, mert a sárgabarack haján különféle külsérelmi nyomok lehetnek, ami nem túl esztétikus látvány egy lekvárban, másodszor pedig kicsit keserű utóíze van a lekvárnak, ha benne hagyjuk. Nekem legalábbis ez a tapasztalatom.Miután meghámoztuk a barackokat, kimagozzuk és egy nagy fényes lábasba lerakjuk a baracknak a harmadát, majd egy réteg cukrot, majd megint egy harmad barackot, megint cukrot és végül az utolsó harmad barackot és zárásképpen cukrot. Így hagyjuk éjszakára.

Másnap lassú lángon elkezdjük főzni a barackot, és ha szükséges egy kis cukorral még beállítjuk az ízét. Addig főzzük időnként megkavarva, míg a barack rostjaira esik és a lekvár apró hólyagokat vet.

Ha így állunk a lekvárt az előkészített üvegekbe töltjük, lezárjuk, majd bedunsztoljuk. Télen pedig ebből lesz a legfinomabb zserbó, vagy linzer.

2014. július 21., hétfő

Kártevők

Egy újabb probléma ütötte fel a fejét kicsiny kertünkben. Ez a probléma pedig a levéltetű. Mivel nem szeretnénk vegyszerrel lefújni a növényeinket, többek között mert 1. megesszük a zöldségeket, 2. megöli azokat a méheket, amelyek elősegítik a porzást, 3. megfertőzi a vizet, ezért valamilyen fenntarthatóbb kártevőirtás mellett tettük le a voksunkat. Bevallom őszintén, hogy korábban még nem csináltam ilyet, s a környezetemben élőknek a klasszikus tetűirtását nem preferálom, ezért a neten néztem utána, hogy mit lehet tenni ez ügyben.

A válasz a szappanos lemosó, spray készítése. Bekevertem a megfelelő adagot és egy boltban kapható kézi permetezővel felvittem a növények leveleinek fonákára a szappanos oldatot, mivel a levéltetvek a legtöbb esetben ott rejtőznek. Rögtön látszott az eredmény, hiszen a tetveket cipelgető hangyák eltűntek, a tetvek pedig nem mozdultak többé. Remélem, hogy így sikerült megmenteni a tököt, a cukkinit és a kukoricákat is. A kukoricán már látszanak a csövek, remélem, hogy az elmúlt napok esőzése segíti gyorsabb fejlődésüket! 

2014. július 15., kedd

A mai termés

Az elmúlt hét esőzésinek hála a következő terméseket sikerült beszedni.

 És elindult a bedobálós  savanyúság is, a nagymama receptje alapján! :)



2014. július 13., vasárnap

Barackos- kakaós lepény tojáshabbal



Mivel itt a barackszezon, ezért szerettem volna meglepni egy reggeli barackos finomsággal a kis családomat. A végeredmény elképesztően jól sikerült, kb. délutánra semmi sem maradt a süteményből. :D






Hozzávalók:

20 dkg vaj
20 dkg cukor
5 tojás
20 dkg Graham búzaliszt
3-4 evk kakaó por (20%-os)
1 kiskanál sütőpor
1 csomag vaníliás cukor
kevés reszelt citromhéj
kb. 60 dkg sárgabarack

Elkészítés

A puha vajat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadunk 4 tojásfehérjét és egy egész tojást.

A lisztet a kakaóporral, a sütőporral szépen összedolgozzuk, majd az egészet a vajas masszával összekeverjük. Én egy sütőpapírral kibélelt tortaformában öntöttem a kemény masszát és cukrászlapát segítségével elegyengettem. 

A tetejére félbevágott sárgabarackot, vagy barackkonzervet helyezünk.

Az előmelegített sütőben kb. 20 percig elősütjük a tésztát. Ezalatt a tojásfehérjét keményre felverjük robotgép segítségével. A végén adjuk hozzá a vaníliás cukrot és a citromhéjat (elhagyható), majd még keverjük egy kicsit.

Az elősütött süteményre óvatosan ráhelyezzük a tojáshabot, megdíszítjük és kb. 10-15 percig sütjük.

Az elzárt sütőben hagyjuk hűlni, hogy ne essen össze a hab. Melegen és hidegen egyaránt lehet tálalni.

2014. július 10., csütörtök

Meggylekvár


Az idei év a harmadik év, hogy belefogok a meggylekvár főzésbe. Első alkalommal, mikor megpróbáltam újfehértói fajtából főztem és nagy sikere volt. Olyannyira, hogy minden évben főznöm kell belőle. Idén kaptunk a szomszédtól körülbelül 5 kilogramm meggyet. Megvallom őszintén a fajtáját nem tudom pontosan, de finom, édeskés volt és most először a dzsemfixet is elhagytam.



Hozzávalók:

4 kg meggy
2 kg cukor

Elkészítése:

Az üvegeket elmossuk, gőzben sterilizáljuk, majd hagyjuk teljesen kiszáradni. A meggyet megmossuk és kimagvaljuk. A magokat nem muszáj eldobni. A magok megtisztítása és kiszárítása után felhasználhatjuk meggymagpárna készítéséhez.

A meggyet beletesszük egy nagyobb vastagaljú lábasba és alacsony hőfokon elkezdjük főzni. A keletkező habot folyamatosan szedegetjük róla. Én az első öt percben botmixerrel össze szoktam turmixolni, de ízlés szerint hagyható a lekvár darabosabbra is. Miután összeturmixoltuk a meggyet hozzákeverjük a cukrot és folyamatosan kevergetve főzzük, továbbra is alacsony hőfokon.

Zselépróba után üvegekbe töltjük, majd bedunsztoljuk és így hagyjuk kihűlni. Nekem másfél órahosszáig tartott, mire a zselépróba úgy sikerült, ahogy annak illik. Használhattam volna dzsemfixet, mint eddig minden évben és akkor megspórolhattam volna magamnak ezt az időt, de én ki akartam próbálni, hogy milyen ízű a lekvár hagyományos módon elkészítve.

Az eredmény egy intenzíven fahéjas, enyhén karamellás ízű, gyönyörű sötétbordó színű meggylekvár. A három év főzése közül bizton állíthatom, hogy ez lett a legjobb.

2014. július 8., kedd

Tervek

Végre megjött az eső! Ennek köszönhetően kis paradicsomnövényeink, már nem is olyan kicsik. Legtöbbjük elérte a nagyjából 1 méteres magasságot.









Szépen hozzák a terméseiket, illetve a poszméheknek köszönhetően a virágbeporzás is megy a maga útján. A csíkos paradicsomokon már feltűntek az első csíkok, az ökörszív pedig szépen gömbölyödik!







Adja magát a kérdés, hogy mihez fogunk kezdeni ezzel a sok paradicsommal?

Valószínűleg főzünk paradicsomlét, házi ketchupot, illetve fűszeres ketchupot. A többit majd meglátjuk! Egyenlőre posztolok néhány képet a növekvő paradicsomtermésekről.

2014. július 2., szerda

Cukkinis köret

Ezek voltak az első cukkinik, amiket leszedtem. A L'ecsó című animációs filmben is hasonlóan készítették el a cukkinit és már nagyon régóta szerettem volna kipróbálni, csak sehol nem lehet sárga cukkinit kapni.

Hozzávalók:
- zöld cukkini
- sárga cukkini (el is hagyható)
- 1 kis konzerv sűrített paradicsom
- egy csipet só
- ízlés szerint bors
- ízlés szerint zöldfűszerek

Elkészítése:

A cukkiniket megmossuk, karikákra vágjuk.

Előveszünk egy nagyobb tepsit és a cukkiniket vegyesen egymásra rétegezve a tepsibe helyezzük.

A sűrített paradicsomot felhígítjuk 1 dl vízzel, elkeverjük benne egy kis sót, majd meglocsoljuk vele a cukkiniket.

Ezután még enyhén megborsozom és megfűszerezem, majd betakarom sütőpapírral és betolom az előmelegített sütőbe körülbelül fél órára. Kiváló körete lehet a sült húsoknak, de önmagában is megállja a helyét.