Ma reggel gyönyörű, napos időre ébredtünk. Kinéztem az ablakon és a szemközti épületen a hőmérő 10 °C-ot mutatott. Egyetlen szépséghiba azért mégiscsak akadt. Igen erősen fújt a szél, de ez sem tántorított el minket attól, hogy megtegyük az első lépéseket a szépséges kiskertünk kialakításához. Esetünkben pedig ezt az első lépést a talaj aktiválása jelenti. De mi is ez az egész? És hogyan jutott ez az eszünkbe?
A történet ott kezdődik, hogy január elején kitaláltuk, hogy mi idén tavasszal, ha törik, ha szakad mindenképpen kertészkedni fogunk. Na jó, de hol? Gondolkoztunk zártkert, vagy kisebb földterület vásárlásán is, de egyik sem felelt meg a jelenlegi lehetőségeinknek. Ekkor jött a nagymamám, aki épp arról panaszkodott, hogy már nem bírja egyedül azt a nagy kertet. Igen megörültünk, és felajánlottuk neki, hogy mi készséggel megműveljük. Nagymamám az utóbbi időben a tápanyag utánpótlására már nem nagyon fordított gondot, így adott egy meglehetősen kimerült föld és a tény, hogy ősszel sem volt a talajba trágya forgatva. De akkor mit tegyünk, hogy mégis szép növényeink legyenek?
Az interneten kutakodtam a különféle lehetőségek között. Találtam mindenféle műtrágyát, tápoldatot és ezernyi szert, de valami olyat kerestem, ami a műtrágya felhasználásnak szükségességét a minimálisra csökkenti, vagy akár elhagyhatóvá teszi. Ekkor egy új terméken akadt meg a szemem. Biológiai talajaktivátor! Ebben a termékben olyan mikroorganizmusok vannak, melyek megkötik a levegő nitrogénjét, felszabadítják a talajban lévő tápanyagokat, sőt még növényi hormonokat is készítenek. Mindezeken túl még a talaj szerkezetét és vízszolgáltató képességét is javítják.
|
Az aktívátor a bekeverés előtt |
Rendeltem egy dobozzal, ami meg is érkezett az első eszközeinkkel. Egy dobozban 2x5 g talajaktivátor van vízben oldható-tasakban. Ez a mennyiség 200 m² földterület kezelésére alkalmas, és a mi kiskertünk pontosan ekkora. Egy 5 g-os tasakot 80 l vízben kell feloldani és kijuttatni a parcellákra. Praktikusabbnak találtam azonban, ha először csak egy kevés vízben feloldom a tasak tartalmát és ezt a koncentrátumot utána hozzákeverem a többi vízhez. Miután feloldottam a víz színe homoszínűre változott.
Egy locsolókanna segítségével kijuttattuk az aktivátoros vizet a kertbe, majd egy gereblyével finoman eldolgoztuk.
|
A locsolókanna |
Ahogy dolgoztunk a talajon arra a megállapításra jutottunk, hogy annyira nincs lezsarolva a talaj, mint ahogyan gondoltuk. Már láttuk a gilisztákat éledezni, illetve megszámlálhatatlanul sok katicabogárra lettünk figyelmesek. A katica és a giliszta az élő talaj, és a növények legjobb barátja. Csak reménykedhetünk, hogy ezek a "lányok/ fiúk" nem az agresszív fajtából valóak!
|
Locsolás |
Sajnos a talaj nagyon gyomos, ezért ezzel is kezdenünk kell valamit! Olvastuk, hogy vannak olyan kiskertek, amelyekben csökkenteni lehet a gyomok számát, ha megfelelően sikerül kialakítani a "növénytársulásokat". Mi is erre törekszünk!
|
Az utolsó simítások |
A jövő héten indulhat a vetés. :) Remélem addigra szépen megtelepednek a talajbacik és -gombák, s az időjárás is kedvezni fog nekünk! Kíváncsian várom majd milyen hatást fejtenek ki!