Keresés ebben a blogban

2014. április 24., csütörtök

Fűszerek az ebédhez



A teraszon nincs sok változás. A cukorborsó szépen fut felfelé, ma már elérte a növénytartó hálót. A többi növény is rendben fejlődik, ám a koriander és a saláta is valamiért megnyúlt (kevés fény, túl sok nitrogén?). Május első hetében fogom elültetni a bazsalikomot és az oregánót. Remélem, hogy az utóbbival sikeresebb leszek, mint legutóbb, hiszen akkor egyetlen mag sem kelt ki. Viszont a héten megtapasztaltam, hogy milyen nagy segítségre van egy fűszerkert a teraszon.



Tócsnit készítettem joghurt öntettel. Az öntetbe található zöldfűszereket pedig a saját „kertemből” sikerült beszerezni. Mennyei volt frissességével!

Amint kivirágzik a zsálya és a snidling mindenképpen fogok felrakni képeket, hiszen mind a kettőnek nagyon szép virága van. 

2014. április 22., kedd

A kertben nincs ünnep

A hétvégi és a mai rokonlátogatás, locsolkodás után eljutottam a kertbe, mert a mezőgazdaságban nincs ünnepnap. Erre a hétvégére a csemegekukorica, patisszon, sárga és csíkos cukkini, illetve a rukkola volt beütemezve. A héten sokat esett az eső, ám ez a kertben a talaj felső rétegében nem igazán mutatkozott meg, viszont ez lehetőséget teremtett arra, hogy a soron következő növények helyét beássam. A talajunk rendkívül kötött, ezért mindenképpen szükség volt erre a lépésre.

Mivel a tökfélék nagyon tápanyagigényesek, ezért komposztált marhatrágya segítségével fészektrágyázással indítottam. Ez úgy néz ki, hogy kiások egy 20 centiméterszer 20 centiméteres négyzetet körülbelül 10 centiméter mélyen. A földet, amit kivettem összekeverem nagyjából fele-fele arányban marhatrágyával és visszatöltöm a kiásott üregekbe. A tetejére teszek 2-3 magot, betakarom úgy 1 centiméter vastagon földdel, majd a végén jól belocsolom. A fészkek peremét körülbelül 5 centiméter magasra megemeltem, hogy a későbbiek során, ha locsolnom kell, akkor nem folyjon szét a víz, hanem csak a növényekre tudjak koncentrálni. Már nagyon várom, hogy a saját grillezett cukkinimet fogyasszam a sült csirke mellé, vagy télen a cukkini lekváros kenyeremet majszoljam a reggeli kávé kíséretében.☺ 


A kukoricát két sorban vetettem el. A talajt felásóztam, majd meglocsoltam a magágyást, végül óvatosan betakartam. A rukkolát vetettem el utoljára 1,5 méter hosszan egy szép, meleg, napfényes ágyásba. Remélem, hogy hamarosan kikelnek, mivel a pizza tetejére, vagy egy salátába elengedhetetlen alapanyagról van szó.
Volt még teendő a kertben, hiszen a többi növényt sem szabad magára hagyni. Ahol már sorol a vetemény, ott a gyomtalanítást kellett elvégezni. A jégsaláták is szépen kibújtak, így már egyelésre is sor került.


Végül a komposztot fordítottam át, hogy az alsó részek is levegőhöz jussanak. Már megjelentek a komposztáláshoz szükséges „lakók”. Számtalan hangyát, jó néhány kövér földigilisztát láttam, amelyek nagyon élvezték a tápanyagban gazdag lakóhelyet. Egyébként a szaga is jó, hiszen már lehet érezni az erdőre jellemző rothadó avar illatot. Úgy néz ki, hogy nem kell meglocsolni. Az előző posztban írtam (Link), hogy hamarosan meglesz a keret. A héten megyek érte, és a hétvégén szépen átpakolom az egészet a végleges helyére. 

2014. április 15., kedd

Esős hét

Mivel egész héten esett, így nem igazán tudtunk kimenni a kertbe. Az elmúlt két napban, viszont szép napsütéses, ám szeles időnk volt, így ma sikerült rámenni a talajra. A hét elején úgy döntöttünk, ha kedvező az időjárás, akkor mindenképpen kijuttatjuk az algás tápoldatot. Már korábban is írtam, hogy a kis kertünk az elmúlt években tápanyagban hiányt szenvedett, így mindenképpen szükség van arra, hogy tápanyagot juttassunk ki. Ma megtettem.☺  
Előtte terepszemlét tartottam kis birodalmamban. Az elmúlt heti eső kedvezett a növényeink számára. Szépen sorolásnak indult mindenki, igaz eltérően a terasztól a cukorborsó fel akkorára nőtt, mint a védett helyen. A feleségemmel arra a megállapításra jutottunk, hogy itt mindenképpen tápanyag pótlásra van szükség. A hagymák is szépen sorolni kezdtek és a két héttel ezelőtt elvetett jégsaláták is. A borsónk pedig egészen fantasztikusan néz ki. Sajnos a retek és spenót frontján nem valami biztató a helyzet. A spenótok is megindultak, ám nem minden magocska indult meg az éltető napfény irányába. A retekkel kapcsolatban pedig konkurenciánk van, hiszen úgy néz ki, hogy a lótetű is kedvet kapott a friss tavaszi retekhez. Mivel nagymamával társbérletben vagyunk a kertben ezért megfelelő alkalom kínálkozik arra, hogy egy kis kísérletbe kezdjünk. A kísérlet lényeg, hogy milyen hatással van a tápoldat a növényekre. (Before- after, vagy tápoldat reklám ☺), ezért a kibújt paradicsomjainak egy részét meglocsoltam tápoldattal, a másik felét pedig nem. 
Kíváncsian várom az eredményt! A komposztot is átforgattam, hogy jobban beinduljon a rothadás. A héten elkezdték osztani a kereteket, nagyon várom már a felkészítést. 
Erről is be fogok számolni nektek!☺

2014. április 13., vasárnap

A kaland folytatódik

A teraszon is eseménytelenül telt a hét. Mondjuk, én még most sem térek napirendre a tárkony fölött. Nagyon sok vizet igényel, ezért két- három naponta mindenképpen locsolni kell, hasonlóan a mentához és a citromfűhöz. 



A cukorborsó is meglódult, ezért „kis utat” építettem ki számukra, hogy szépen fel tudjanak futni a növényhálóra. Valahol azt olvastam, hogy képesek akár 2 méter magasra is megnőni, ha ez igaz, akkor gyönyörű zöld falunk lesz a terasz egyik oldalán. A másik oldalra bokorbabot fogok ültetni, ami gyönyörűen fogja keretezni az egész teret. 



A fűszernövények is fejlődnek. A koriander megindult, már van olyan növény, amely nem csak sziklevéllel rendelkezik. Mióta snidlinget nevelek sohasem fordult elő, hogy virágozzon. Most úgy néz ki, hogy kis virágocska fejlődik az egyik cserépben. A zsálya is virágba borult, remélem ez nem a növény végét fogja jelenteni, ugyanis nagyon rosszul néz ki. Ugyanakkor az is közrejátszhat, hogy reggelente nagyon hideg van, ezért még nem tudott igazából kibontakozni ez a hasznos gyógynövény.



A jégsaláta is szép, az egyik palántakezdemény már több levelet hozott, remélem, hogy 1-2 hónap múlva lehet már enni belőle.

Hogy jobban nőjenek, náluk is alkalmaztam az algás tápoldatot, igaz valamivel alacsonyabb koncentrátumban, mint a kertben. 

2014. április 6., vasárnap

Palánták 3.

"Körbezár a dzsungel..."
Míg legutóbb még csak kétleveles palántákról tudtam Nektek beszámolni, azóta nagyot nőttek a paradicsomok. Most már a legtöbbjüknek három, sőt négy levele is van és elkezdték ledobálni a szikleveleiket. A paprikák is fejlődnek, a kápiák többsége már a második pár levelüket hozzák, és nagyon szépen néznek ki. Amint április elején beköszöntött a jobb idő a teraszon lebontottuk a mini fóliasátrakat és a palántákat minden nap délelőtt 10 óra és délután 4 óra között kipakoltuk a teraszra, mivel ott ilyenkor már 25-30 ºC szokott lenni.
Paradicsomok


Sajnos két tálca paradicsomunk megadta magát. Meglehetősen kicsik és satnyák maradtak és nem is igazán akarnak elmozdulni ebből az állapotukból. Valószínűleg hidegsokk érte őket és ezt nem tudták kiheverni. Ma meghoztam felettük az ítéletet, ezt a két tálca paradicsomot komposztra küldöm, a helyükre pedig bazsalikomot és egyéb fűszernövényeket vetek.


Paradicsom-paprika
A szárzeller tengert azóta még egyszer meg kellett ritkítanom, mert annyira kuszák voltak és sűrűn egymás mellett tekeregtek. A másodvetett szárzellerek is szépen kikeltek, sőt azóta utolérték a korábban vetett társaikat. Valószínűleg a megnövekedett napsütéses órák száma jelentősen befolyásolja ennek a növénynek a fejlődését.

2014. április 3., csütörtök

Elkezdődött

Most itt tart a borsó
Az előző posztban írtam Nektek, hogy elvetettem a jégsalátát és a koriandert. Hála a gondos ápolásnak és a megfelelő időjárásnak az első salátalevélkék már kibújtak a földből. Azt gondoltam, hogy a korianderre még várni kell, azonban a vártnál hamarabb jelentek meg az első sziklevek. A kertben is vetettünk koriandert, hogy össze tudjuk hasonlítani a kétféle veteményezési típust, illetve, hogy legyen friss fűszernövényünk a keleties ételekhez.

A cukorborsó is szépen halad, most kb. 10 centiméter magasak. Mivel a teraszunk zárt és déli fekvésű, ezért nappal 30 °C -ra is felmehet a hőmérséklet, így 2- 3 naponta locsolnom kell a teraszkertemet. Tegnap például az átültetett zsálya jelezte, hogy szüksége van jelentős mennyiségű vízre. A tárkony sikeresen átvészelte az átültetést, ám mivel most fejleszti az új szárait rendszeresen locsolni kell. A szabadföldi tárkonyunk még éppen csak most kezd kibontakozni. Azt sajnos nem tudtuk megállapítani, hogy orosz vagy francia tárkonyról van-e szó.
Koriander


A múlt héten már szedtem a metélőhagymából is, ezzel ízesítettem a hagyományos vasárnapi húslevesünket.

2014. április 1., kedd

Tavaszi kert

Cukorborsó
A hét várakozással telt. Vártuk, hogy a kertben elvetett magjaink, melyek eddig igen szégyenlősen a földben bujkáltak, végre előmerészkedjenek. Folyamatosan figyelemmel követtük az időjárást, és bár a talajban van még nedvesség mégis locsoltunk egy kicsit, mert a föld felső része kertünkben nagyon kiszáradt. Az öntözéshez egy kisebb szórófejjel rendelkező kannát választottam, így csak a veteményes sorok kaptak az éltető vízből.





Retek


A spenót és a retek is végre sorol. Nagyon izgultunk ezek miatt a növények miatt, mert eddig nem nagyon akartak kikelni. Lehet, hogy a nedvesség nem volt nekik elég, de az is lehet, hogy még hideg volt. Néhány spenót és retek már az első lomblevelét hozza. Lassan ideje elgondolkoznom a megfelelő tápanyagellátásra számukra ebben a kimerült talajban.

A múlt hétvégén a kertben is vetettem néhány sor koriandert és jégsalátát. Érdekes lesz majd összehasonlítani, hogy hogyan fejlődnek eltérő körülmények között. A fokhagyma szépen hozza a leveleit. Szinte már látom magam előtt, ahogy a megszáradt fejekből fonatot készítek. A vöröshagyma soraiban is észrevettünk már egy két kósza levélkét. Remélem nem valamilyen gyommal kevertük össze.

A fokhagyma sorok

Miután megöntöztük a fokhagymát és a vöröshagymát továbbhaladtunk a borsóágyás felé. Itt már szép nagyok a növénykék. Szépen nyújtózkodtak a napsütés felé. Ezen a napsütötte parcellán olyan jó meleg volt, hogy még kabátra se volt szükség. Az egyetlen sor cukorborsónk is mind kikelt már. Sikerült egy igen szép fotót készíteni róla, amit most megosztok Veletek.








Cseresznyevirágzás 
Dolgunk végeztével megnéztük a virágzó cseresznyefákat, melyek most legszebb formájukban pózoltak nekünk. Alattuk ingatták magukat a kedves kis kék színű györgyikék.


A héten a fűszerkertről is írni fogok Nektek.